Správa životního prostředí a zdrojů

11. 11. 2022

NIMBY EFEKT A VZTAH OBYVATEL K MÍSTU BYDLIŠTĚ

Prezentace „NIMBY efekt a vztah obyvatel k místu bydliště“ je jedním z výstupů projektu č. CZ.5.01.2013.221.008 s názvem „Percepce environmentálních rizik a efekt NIMBY“. Předmětem prezentace bylo shrnutí hlavních výsledků šetření zaměřeného na postoje obyvatel k obci, ve které žijí. Konkrétně se prezentace zaměřila na pocit sounáležitosti obyvatel s obcí, na hodnocení její atraktivity z pohledu obyvatel a na zájem obyvatel spolurozhodovat o dalším rozvoji obce.
11. 11. 2022

Soft measures and their relevance in the transition to circular economy-The case study of the Czech Republic

To accelerate the transition to a circular economy, the European member states apply a broad range of policy instruments. Based on recycling rates and public participation on recycling efforts, the Czech Republic seems to be a country that is on the regular way to a circular economy. However, the environmental effect of policy instruments (e.g. P&E campaigns) is going to be exhausted as the recycling rates are not growing significantly anymore. Those, who are convinced recyclers, are recycling today. Nevertheless, how to motivate chronic non-recyclers to increase their public participation at recycling efforts is questionable. We focus on social norms and social environment to explain their recycling behaviour. Furthermore, the awareness about waste separation belongs to important variables that determine the way how non-recyclers proceed in their recycling efforts.
11. 11. 2022

Relevance of selected measures in transition to a circular economy: The case of the Czech Republic

K urychlení přechodu na oběhové hospodářství použily evropské členské státy širokou škálu politických nástrojů. Na základě míry recyklace a účasti veřejnosti na recyklaci se zdá, že i Česko je na cestě k oběhovému hospodářství. Ekologický efekt politických nástrojů (např. propagačních a vzdělávacích kampaní) se však brzy vyčerpá, protože míra recyklace již výrazně neroste. Přesvědčení třídiči již efektivně třídí; je však otázkou, jak motivovat chronické netřídiče ke zvýšení jejich účasti na recyklaci. Článek zkoumá vliv sociálních norem a sociálního prostředí ve snaze vysvětlit recyklační chování. Kromě toho je povědomí o možnostech a programech třídění odpadu považováno za důležitou proměnnou, která určuje, jak se netřídiči chovají, pokud jde o recyklaci.
11. 11. 2022

Crowding-out Effect of Financial Incentives for Households to Recycle Waste

This presentation focuses on responsiveness of residents to the direct and indirect incentives. It is a part of the project no. 16-14409S entitled „ Influence of demographic development and “Displacing effect” on fees in waste disposal politics “
11. 11. 2022

The effect of a large-scale fishing restriction on angling harvest: a case study of grayling Thymallus thymallus in Czechia

This study evaluated if the increase in minimum angling size had any effect on grayling harvest. Data from 229 fishing sites covering the years 2011-2017 were used in this study. The data originated from individual angling logbooks, collected in the regions of Prague and Central Bohemia, Czech Republic. Over the seven years, anglers visited the studied fishing sites 3.6 million times and harvested 105 000 salmonids.
11. 11. 2022

The effects of environmental factors and fisheries management on recreational catches of perch Perca fluviatilis in the Czech Republic

This study aimed to assess the effects of environmental factors and management on recreational perch catches. Data from individual angling logbooks collected by the Czech Fishing Union on 229 fishing grounds during 2005-2016 were used in this study. In total almost 60 000 perch weighting 17 500 kg were recorded.
11. 11. 2022

Changes in recreational catfish Silurus glanis harvest rates between years 1986–2017 in Central Europe

This study used individual mandatory angling logbooks collected by the Czech Fishing Union in the Czech Republic (Central Europe) over the course of years 1986–2017 (32 years) to assess harvest rates of catfish. This study discovered that harvest of catfish has been increasing over time. Moreover, rivers that previously showed zero harvested catfish are beginning to display higher harvest rates of catfish. Increasing average air temperature and angling effort in the study area have positively affected harvest rates of catfish.
11. 11. 2022

Does harvest of the European grayling, Thymallus thymallus (Actinopterygii: Salmoniformes: Salmonidae), change over time with different intensity of fish stocking and fishing effort?

This study aimed to assess spatio-temporal trends in catches of grayling in a larger geographical area. Materials and methods. This study analysed harvest rates of grayling by recreational anglers on 241 fishing grounds, in the Czech Republic, within 1986–2015 (30 years). Data from individual angling logbooks were used.
11. 11. 2022

How does packaging help consumers to reduce the quantity of food waste?

The presentation is based on internal research devoted to the topic of food waste. The subject of the presentation was a summary of respondents' attitudes towards food packaging and identification of the influence of food packaging on food waste.
30. 11. 2020

Je odmítavý postoj k ZEVO projevem efektu NIMBY.

Článek prezentuje výsledky dosažené v rámci řešení projektu č. CZ.5.01.2013.221.008 s názvem „Percepce environmentálních rizik a efekt NIMBY“. Článek analyzuje přístup obyvatel k výstavbě zařízení ZEVO […]
21. 10. 2020

Výše poplatků za odpad jako nástroj změny nákupního chování

Leták informuje o hlavních zjištěních z výzkumného šetření realizovaného v rámci řešení projektu č. 16-14409S s názvem „Vliv demografického vývoje a vytěsňovacího efektu na poplatkovou politiku obcí v odpadovém hospodářství”. V rámci tohoto projektu bylo provedeno výzkumné šetření zaměřené na zmapování názoru respondentů na změnu nákupního chování vlivem zvyšování poplatků za svoz odpadu.
21. 10. 2020

Spokojenost se službou svozu odpadu

Leták informuje o hlavních zjištěních z výzkumného šetření realizovaného v rámci řešení projektu č. 16-14409S s názvem „Vliv demografického vývoje a vytěsňovacího efektu na poplatkovou politiku obcí v odpadovém hospodářství“. V rámci tohoto projektu bylo provedeno výzkumné šetření zaměřené na zmapování spokojenosti respondentů se svozem odpadů.
21. 10. 2020

Represe v oblasti nakládání s odpadem

Leták informuje o hlavních zjištěních z výzkumného šetření realizovaného v rámci řešení projektu č. 16-14409S s názvem „Vliv demografického vývoje a vytěsňovacího efektu na poplatkovou politiku obcí v odpadovém hospodářství ”. V rámci tohoto projektu bylo provedeno výzkumné šetření zaměřené na zmapování postoje respondentů vůči represím při nakládání s odpadem.
21. 10. 2020

Outsourcing třídění

Leták informuje o hlavních zjištěních z výzkumného šetření realizovaného v rámci řešení projektu č. 16-14409S s názvem „Vliv demografického vývoje a vytěsňovacího efektu na poplatkovou politiku obcí v odpadovém hospodářství”. V rámci tohoto projektu bylo provedeno výzkumné šetření zaměřené na zmapování postoje respondentů k outsourcingu třídění odpadů na jiné lidi.
21. 10. 2020

Instrumentální znalost týkající se nakládání s odpadem

Leták informuje o hlavních zjištěních z výzkumného šetření realizovaného v rámci řešení projektu č. 16-14409S s názvem „Vliv demografického vývoje a vytěsňovacího efektu na poplatkovou politiku obcí v odpadovém hospodářství”. V rámci tohoto projektu bylo provedeno výzkumné šetření zaměřené na zmapování názoru respondentů k možnosti ovlivnění produkce odpadu jednotlivcem.
21. 10. 2020

Finanční stimul nebo finanční sankce?

Leták informuje o hlavních zjištěních z výzkumného šetření realizovaného v rámci řešení projektu č. 16-14409S s názvem „Vliv demografického vývoje a vytěsňovacího efektu na poplatkovou politiku obcí v odpadovém hospodářství”. V rámci tohoto projektu bylo provedeno výzkumné šetření zaměřené na zmapování postoje respondentů k případným sankcím či finančním odměnám v případě třídění odpadu.
21. 10. 2020

Sociální kontrola v odpadovém hospodářství

Leták informuje o hlavních zjištěních z výzkumného šetření realizovaného v rámci řešení projektu č. 16-14409S s názvem „Vliv demografického vývoje a vytěsňovacího efektu na poplatkovou politiku obcí v odpadovém hospodářství”. V rámci tohoto projektu bylo provedeno výzkumné šetření zaměřené na zmapování postoje respondentů vůči sociální kontrole třídění odpadů ze strany úřadů apod.
21. 10. 2020

Preferovaný způsob financování systému nakládání s odpady

Leták informuje o hlavních zjištěních z výzkumného šetření realizovaného v rámci řešení projektu č. 16-14409S s názvem "Vliv demografického vývoje a vytěsňovacího efektu na poplatkovou politiku obcí v odpadovém hospodářství". Leták informuje o přístupu respondentů k financování svozu domovního odpadu a dále pak o preferovaném způsobu financování nakládání s domovním odpadem.
21. 10. 2020

Ochota platit za odvoz a likvidaci odpadů

Leták informuje o hlavních zjištěních z výzkumného šetření realizovaného v rámci řešení projektu č. 16-14409S s názvem "Vliv demografického vývoje a vytěsňovacího efektu na poplatkovou politiku obcí v odpadovém hospodářství". Leták informuje o podílu respondentů, kteří jsou ochotni platit za jednorázové využití služeb spojených s nakládáním s odpady a dále na akceptovatelnou výši platby za jednorázové využití služeb spojených s nakládáním s odpady.
21. 10. 2020

Odhad dopadu zvýšení poplatků za odpady

Leták informuje o hlavních zjištěních z výzkumného šetření realizovaného v rámci řešení projektu č. 16-14409S s názvem "Vliv demografického vývoje a vytěsňovacího efektu na poplatkovou politiku obcí v odpadovém hospodářství". Leták informuje o konkrétních krocích uskutečněných respondenty na základě zvýšení poplatků za odpady na dvojnásobnou částku než dosud a dále na odhad dopadu zvýšení poplatků za odpady a rovněž vliv zvýšení poplatků za odpady na míru třídění jednotlivých respondentů.
21. 10. 2020

Odhad dopadu zavedení finančních odměn za třídění

Leták informuje o hlavních zjištěních z výzkumného šetření realizovaného v rámci řešení projektu č. 16-14409S s názvem "Vliv demografického vývoje a vytěsňovacího efektu na poplatkovou politiku obcí v odpadovém hospodářství". Leták informuje o konkrétních krocích uskutečněných respondenty na základě zavedení finančních odměn za třídění, dále o odhadovaném dopadu zavedení finančních odměn a v neposlední řadě o typologizaci respondentů podle odhadu dopadu zavedení finančních odměn.
21. 10. 2020

Akceptace vybraných způsobů nastavení poplatku za odpady

Leták informuje o hlavních zjištěních z výzkumného šetření realizovaného v rámci řešení projektu č. 16-14409S podporovaného GA ČR s názvem "Vliv demografického vývoje a vytěsňovacího efektu na poplatkovou politiku obcí v odpadovém hospodářství". Leták informuje o přijatelnosti výše poplatku za odpady z pohledu respondentů a jeho odrazu v kvalitě služeb souvisejících s odvozem odpadu. V neposlední řadě se leták věnuje způsobu stanovení výše poplatku za odpady.
21. 10. 2020

Vnímání ceny fairtradových výrobků

Leták informuje o hlavních zjištěních z výzkumného šetření realizovaného v rámci řešení projektu č. CZ.2.01.2017.221.030 s názvem "Nákupní preference českých zákazníků a fair trade". Leták informuje o vlivu ceny na nákup fairtradových výrobků a poukazuje na potenciální dopad snížení ceny fairtradových výrobků na jejich nákup v segmentu respondentů, kteří tyto výrobky nenakupují.
30. 6. 2019

Vliv environmentálních faktorů a řízení rybolovu na rekreační úlovky okounů Perca fluviatilis v České republice

Článek se zaměřuje na vliv environmentálních faktorů a řízení rybolovu na rekreační úlovky okounů v České republice.
21. 9. 2018

Crowding-out effect of financial incentives for households to recycle waste

This article focuses on responsiveness of residents to the direct and indirect incentives. The purpose of this analysis was to test the crowding-out hypothesis supposing that direct incentives are replacing the intrinsic motivation to recycle. Article is a part of the project no. 16-14409S entitled „ Influence of demographic development and “Displacing effect” on fees in waste disposal politics “.
8. 7. 2016

Hodnocení společenské užitečnosti vybraných zařízení

Článek prezentuje výsledky dosažené v rámci řešení projektu č. CZ.5.01.2013.221.008 s názvem „Percepce environmentálních rizik a efekt NIMBY“. Pozornost je věnována vybraným typům staveb a zařízení, jejichž užitečnost je analyzována z pohledu veřejnosti. Článek přináší srovnání vnímaného celospolečenského přínosu mj. infrastrukturních staveb, jakými jsou např. dálnice, staveb, ve kterých jsou poskytovány služby veřejnosti (školy, nemocnice) i soukromé stavby, jež zasahují do veřejného prostoru (kancelářské budovy).
13. 6. 2016

Akceptace zařízení pro nakládání s odpady na pozadí efektu NIMBY

Článek prezentuje výsledky dosažené v rámci řešení projektu č. CZ.5.01.2013.221.008 s názvem „Percepce environmentálních rizik a efekt NIMBY“. Text je zaměřen na specificky vymezený typ staveb, které přímo souvisejí se zpracováním komunálního odpadu. Jedná se mimo jiné o zařízení pro energetické využití odpadu a o skládky komunálního odpadu.
19. 7. 2013

Postoje obyvatel ČR k výstavbě a významu spaloven komunálního odpadu

Článek prezentuje výsledky dosažené v prvním roce řešení projektu č. CZ.5.01.2013.221.008 s názvem "Percepce environmentálních rizik a efekt NIMBY". Článek popisuje postoje obyvatel České republiky k výstavbě a významu spaloven komunálního odpadu v blízkosti jejich bydliště. Rovněž analyzuje a popisuje efekt NIMBY.