Našemu 15člennému týmu složenému z expertů INESANu, Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a centra neurorehabilitace ERGO Aktiv se díky značnému úsilí podařilo navrhnout zařízení, které poskytuje lidem se získaným poškozením mozku šanci znovu se důstojně a beze strachu posadit za volant automobilu. Projekt umožnil vytvořit kromě samotného trenažéru v podobě funkčního vzorku také užitný vzor tréninkového zařízení a manuál řidičské rehabilitace.
Trenažér je ideální volbou pro ty, kterým zranění či nemoc způsobily poškození motorických schopností a snížení kognitivních funkcí. Trenažér tak těmto lidem umožní identifikovat, v jakých oblastech řízení mají největší potíže. Vytvořený trenažér, který simuluje nejrůznější dopravní situace, obsahuje i nástroje pro monitorování biomedicínských dat a pohybových reakcí. Vytvořené algoritmy dále umožňují na základě těchto dat hodnotit rizikové situace během řízení trenažéru a vytvořit odpovídající pro konkrétní jednotlivce specifický tréninkový program.
V Česku je každý rok v nemocnicích hospitalizováno přibližně 80 tisíc pacientů s onemocněním nebo úrazem mozku, kvůli kterým automaticky přicházejí o řidičský průkaz. Schopnost řízení automobilu je přitom po správném tréninku možné obnovit u více než třetiny! Řízení automobilu je pro mnoho lidí stejně důležitou činností jako nakupování potravin nebo vaření. Nemožnost řízení může mít za následek pocit nesoběstačnosti či ztrátu zaměstnání, a přitom brzký návrat za volant zvyšuje šanci udržet si práci či osobní vztahy.
Jsme rádi, že jsme prostřednictvím tohoto projektu, který byl spolufinancován Technologickou agenturou ČR v rámci Programu ZÉTA, umožnili mnoha lidem návrat zpět do života.