Výsledky našeho posledního výzkumu dokumentují komplexní vztah mezi obavami z nadváhy a reálnými stravovacími zvyklostmi. Provedená analýza ukazuje, že mezi lidmi, kteří věnují pozornost své váze, deklaruje pravidelné přejídání celkem 27 % dotázaných. Tento údaj je významně vyšší ve srovnání s 13% podílem, který zaujímají tito lidé mezi lidmi, kteří se svou váhou nezabývají.
Ukazuje se, že lidé s obavami z nadváhy mají tendenci se přejídat ve větší míře, což lze interpretovat jako paradoxní důsledek jejich obav a případných snah kontrolovat svou váhu. Pozorovaný jev je však v souladu s konceptem stresového stravování, jež může být zvláště výrazné mezi jedinci, kteří jsou zaujati svou hmotností. Zároveň také platí, že přibližně polovina dotazovaných z této skupiny tvrdí, že se nepřejídá nikdy nebo jen výjimečně. To poukazuje na uvědomělou seberegulaci a snahu o kontrolu způsobu stravování. Dále platí, že osoby, které nepociťují obavy z obezity, vykazují nižší úroveň občasného přejídání, což naznačuje spíše sporadické epizody tohoto druhu než trvalý vzorec stravovacího chování.
Uvedené poznatky dokládají složitost vztahu mezi psychologickými faktory a stravovacím chováním. U některých jedinců může obava z obezity nechtěně vést k epizodám přejídání. Navíc, obavy z obezity a časté přejídání může naznačovat výskyt některé z poruch příjmu potravy, kdy jednotlivci oscilují mezi dvěma extrémy v podobě příliš restriktivního stravování a nárazového přejídání.