Naše nedávná studie zkoumala vztah mezi konzumací nízkotučných mléčných produktů a percepcí zdravotního přínosu a senzorické kvality těchto produktů. Analýza odhalila rozmanitost v postojích spotřebitelů, přičemž naznačuje, že zdravotní benefit a chuťová přitažlivost nejsou vždy vnímány jako vzájemně se vylučující kritéria.
Výsledky ukazují, že 12 % respondentů, kteří preferují chuť před zdravotními aspekty, často konzumuje nízkotučné mléčné výrobky. Naproti tomu u skupiny s prioritou zdraví před chutí je tento podíl téměř dvojnásobný když dosahuje 21 %. Tato skupina spotřebitelů vnímá nízkotučné mléčné produkty jako vhodnou součást svého stravovacího režimu bez pocitu, že by museli činit kompromisy v oblasti senzorické kvality. Jejich rozhodování odráží snahu o harmonizaci dietních preferencí se zdravotními cíli, což ukazuje na možnost koexistence zdravotních a chuťových benefitů v percepci těchto spotřebitelů.
Na druhé straně, 40 % jedinců, kteří dávají přednost chuťovým kvalitám před zdravotními aspekty, se nízkotučným mléčným výrobkům vyhýbá, což naznačuje preferenci plnotučných variant nebo potravin, které nejsou nízkotučné ze své podstaty. Uvedený postoj vyplývá z přesvědčení, že nízkotučné produkty nemohou v chuťové kvalitě konkurovat plnotučným alternativám. Dále, 24 % zastánců zdravotně prospěšných potravin nekonzumuje nízkotučné mléčné výrobky, což může být ovlivněno externími faktory, jako jsou dietní omezení nebo specifické zdravotní důvody.