Náš průzkum ukázal, že 38 % respondentů považuje za „občas přijatelné“ konzumovat potraviny po datu spotřeby. Toto významné procento odráží flexibilní, avšak opatrný přístup spotřebitelů, který je pravděpodobně ovlivněn rostoucím povědomím o problematice plýtvání potravinami. Přestože je důležité dodržovat pokyny pro bezpečnost potravin, tato flexibilita naznačuje, že mnozí jsou ochotni spoléhat na vlastní úsudek o kvalitě a bezpečnosti potravin po uplynutí vytištěného data spotřeby.
Tento postoj otevírá důležitou diskusi o potřebě diferencovanějšího vzdělávání veřejnosti v oblasti bezpečnosti a kvality potravin. Spotřebitelé by měli být vybaveni znalostmi, aby se mohli informovaně rozhodovat. Zapojení spotřebitelů do tohoto dialogu má zásadní význam. Pochopením jejich názorů a chování mohou tvůrci politik, vedoucí představitelé potravinářského průmyslu a ochránci životního prostředí lépe přizpůsobit strategie pro snížení plýtvání potravinami. To zahrnuje nejen technologické inovace a politické změny, ale také cílené vzdělávací kampaně, které pomohou překlenout propast mezi obavami o bezpečnost potravin a snahou o snížení plýtvání.
Při dalším boji proti plýtvání potravinami je zásadní rozpoznat tyto poznatky spotřebitelů a reagovat na ně. Jde o křehkou rovnováhu mezi zajištěním bezpečnosti, snížením plýtvání a respektováním autonomie spotřebitele.
Více informací o této problematice naleznete na
https://bit.ly/How_does_packaging_help_consumers_to_reduce_the_quantity_of_food_waste
a
https://bit.ly/Vybrane_postojove_determinanty_predchazeni_vzniku_potravinoveho_odpadu