Výsledky provedeného výzkumu naznačují, jaké faktory ovlivňují rozhodování seniorů o míře a formě zapojení do veřejné činnosti. Ukázalo se, že z tohoto hlediska jsou zásadní dva činitele. Prvním je úroveň funkčních schopností. Tyto elementární předpoklady determinují nejen zájem seniorů o dění kolem nich, ale představují rovněž příležitost pro jejich účast na rozhodovacích procesech týkajících se lokální komunity, ve které senioři žijí. Druhým činitelem je vztah se sousedy a kvalita sousedských vztahů.
Vztahy se sousedy tedy do značné míry určují, zdali se budou senioři zapojovat do veřejného života či nikoliv. Ukazuje se přitom, že se jednotlivé faktory v tomto ohledu vzájemně posilují, kdy dobré sousedské vztahy zvyšují zájem seniorů se angažovat, vyšší zapojení (např. v podobě dobrovolné činnosti) pak napomáhá rozvoji místního prostředí, zvyšuje kvalitu života dané komunity a pozitivně ovlivňuje i sousedské vztahy. Podobný řetězec je však patrný i v negativním spektru, tedy že problematické vztahy se sousedy posilují pasivitu seniorů, oddělují je od života místní komunity a přispívají tak k sociálnímu vyloučení seniorů. Tento scénář má i pochopitelný negativní dopad na kvalitu života seniorů.
🔎 Výzkum provedl INESAN formou osobních rozhovorů na vzorku více než 2 000 respondentů starších 65 let.
👉 Chcete vědět více? Podívejte se na výsledky výzkumu zde.
Konferenční příspěvek byl připraven a prezentován v rámci projektu IRDA – Nastavení podmínek a prostředí pro mezinárodní a mezisektorovou spolupráci, reg. č.: CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_054/0014660 financovaného OP VVV EU a MŠMT.