Oddělení výzkumu sociálních a zdravotních témat 
Oddělení se zaměřuje na provádění kvantitativních výzkumných šetření a evaluací v sociální a zdravotní oblasti. Součástí oddělení jsou odborníci na oblast sociálních služeb, sociální politiky, psychologie i sociologie, což zaručuje multioborový přístup k jednotlivým výzkumným otázkám.
Oddělení svou činností usiluje o zvyšování kvality života seniorů a dalších sociálně ohrožených skupin v Česku, a to skrze zlepšování systémových opatření a postupů využívaných v sociálních službách. Toto je dosahováno pomocí rozvoje multidisciplinární spolupráce, jež umožňuje zavedení nových technologií a metod do procesu poskytování těchto služeb. Evaluace a analýzy realizované v této oblasti pak analyzují systémové nastavení poskytování sociální práce v Česku a přináší potřebná doporučení směřující ke zvýšení její kvality.
Výstupy oddělení jsou využitelné pro sociální služby jako takové, ale i pro jejich zřizovatele, a to na celostátní úrovni, na úrovni krajů či obcí.
Mezi konkrétní témata, která jsou v tomto oddělení rozvíjena, patří:
- stárnutí populace a jeho dopady na sociální a zdravotní služby,
- zaměstnávání starších osob,
- sociální práce v obcích či krajích / profesionalizace sociální práce,
- sociální bydlení,
- sociálně-právní ochrana dětí,
- zdravotní prevence,
- zdravotní uvědomělost,
- rozvoj sociálních a zdravotních služeb.
Vybrané projekty
- Domov domovem, aneb jak stavět a rekonstruovat domovy pro seniory
- Zpátky za volant – Diagnostický a rehabilitační nástroj pro osoby po poškození mozku (TJ02000036)
- Inteligentní systém péče o seniory (TL03000611)
- Zajištění podpory střednědobého plánování sociálních služeb na krajské úrovni
- Socioekonomicko-demografická charakteristika krajů ČR
Vedoucí oddělení
Mgr. Kristýna Bernášková

+420 220 190 597
+420 602 502 406
INESAN
Sokolovská 351/25
186 00 Praha 8
Je kvalifikovaná sociální pracovnice a výzkumnice. Specializuje se na výzkum v oblasti sociálních věcí (občanská společnost, sociální služby, stárnutí populace, sociálně právní ochrana dětí apod.) a zdravotní problematiky (preventivní programy). Dále se věnuje designu a provádění evaluací, především u sociálně či zdravotně zaměřených projektů.
Oddělení výzkumu senzitivních témat 
Oddělení výzkumu senzitivních témat se zaměřuje na základní a aplikovaný výzkum témat, která vyžadují specifické metodologické a teoretické přístupy. Jedná se o témata vyvolávající emoční odpověď (smrt a umírání, sexualita, genderová nerovnost, diskriminace) a o fenomény související se stigmatizací a marginalizací se zaměřením na tzv. hard-to-reach populace (cizinci, etnické skupiny, subkultury). Pozornost oddělení je rovněž věnována hodnotovému systému české společnosti v souvislosti se senzitivními tématy a zkoumání subjektivního vnímání kvality života hard-to-reach populací a marginalizovaných skupin. Oddělení využívá v rámci výzkumu kvalitativní i kvantitativní výzkumné metody a techniky, včetně vizuálních technik výzkumu a etnografických studií. Řešená výzkumná témata jsou nahlížena multioborovou perspektivou sociální antropologie, sociologie a sociální práce.
Velká pozornost je věnována také otázkám etiky v sociálně vědním výzkumu.
Členové a členky oddělení se věnují:
- stárnutí populace, problematice zdravého stárnutí a seniorské tematice;
- problematice paliativní a hospicové péče;
- postojům veřejnosti ke smrti a umírání;
- problematice komunikace v organizacích a mezi školami a zákonnými zástupci dětí;
- marginalizovaným sociálním skupinám;
- eticky odpovědnému chování.
Vybrané projekty
- Systém detekce násilí a zneužívání seniorů (VI04000088)
- Evaluace průřezových principů zahraniční rozvojové spolupráce ČR
- Důsledky stárnutí populace na potřebu dlouhodobé péče – možnosti promítnutí inovativních námětů ze zahraničí do české praxe
- Efektivnější domácí hospicová péče v Česku (TL02000101)
- Hodnocení komunikace škol z perspektivy zákonných zástupců/rodičů (TL02000075)
Vedoucí oddělení
Mgr. Petra Ponocná, Ph.D.

+420 220 190 597
+420 605 347 320
INESAN
Sokolovská 351/25
186 00 Praha 8
Je sociální antropoložka, která se zabývá sociálními aspekty umírání a smrti a problematikou hospicové a paliativní péče. V oblasti kvalitativního výzkumu se specializuje na metodologické přístupy výzkumu senzitivních témat a na užití etnografických metod. Zabývá se také otázkou výzkumné etiky a reflexivity. Realizovala dlouhodobý etnografický výzkum v centrálním Mexiku a v Mexico City na jehož základě napsala disertační práci s autoetnografickými prvky. Je členkou České asociace pro sociální antropologii.
Oddělení životního prostředí 
Oddělení životního prostředí se zabývá výzkumem v oblastech rybářství, odpadového hospodářství, ochrany ovzduší a spotřeby vody v domácnostech. Většina jeho výzkumů je založena na kvantitativním a kvalitativním výzkumu postojů a chování zainteresovaných skupin. Část výzkumných úkolů je založena na sekundární analýze.
Hlavními řešenými tématy jsou:
- vliv rybářského managementu ve sportovním rybaření na úlovky ryb, efektivitu vysazování ryb a rybářské návštěvy;
- efekt NIMBY (not in my backyard);
- analýza vytěsňovacího efektu v odpadovém hospodářství;
- postoje a chování veřejnosti vzhledem ke způsobu vytápění domácností;
- postoje a chování veřejnosti vzhledem ke způsobu dopravy a cestování;
- postoje a chování domácností vzhledem k nakládání s vodou.
Vybrané projekty
- Determinanty a procesy formující environmentální postoje a chování české veřejnosti (TIRSMZP712)
- Mezioborový design rozvoje města (TL01000025)
- Vliv demografického vývoje a vytěsňovacího efektu na poplatkovou politiku obcí v odpadovém hospodářství (16-14409S)
- Výzkum sousedských vztahů a postojů k sociálnímu bydlení
- Percepce environmentálních rizik a efekt NIMBY (CZ.5.01.2013.221.008)
Vedoucí oddělení
Mgr. Roman Lyach, Ph.D.

+420 220 190 597
+420 737 242 256
INESAN
Sokolovská 351/25
186 00 Praha 8
Zabývá se výzkumem v oblastech životního prostředí a zemědělství, v současné době se pak specializuje na výzkum ve sportovním rybolovu. Jeho další specializací je potravní ekologie rybožravých ptáků a savců a ekologie ryb a dále se zabývá výzkumem postojů a chování veřejnosti vzhledem k tématům způsobu vytápění domácností, výběru dopravního prostředku pro cestování a adaptace domácností na šetření s vodou. Působil na IGB-Leibniz Insitute of Freshwater Ecology and Inland Fisheries v týmu prof. Roberta Arlinghause, je členem IUCN Otter Specialist Group a IUCN Species Survival Comission a je taktéž prvním autorem několika publikací v mezinárodních vědeckých časopisech.
Administrativní jednotka
Administrativní jednotka se zaměřuje na kompletní administrativní a podpůrnou činnost výzkumné organizace pro její jednotlivá oddělení: administruje výzkumné projekty jednotlivých oddělení a zajišťuje provozní a ekonomické činnosti výzkumné organizace.
Pracovníci jednotky rovněž realizují dva projekty zaměřené na rozvoj výzkumné organizace. Prvním z nich je projekt OPZ, reg. č. CZ.03.1.51/0.0/0.0/17_131/0009323 s názvem „Zlepšení podmínek a prostředí pro práci výzkumných pracovníků“ a druhým je projekt OP VVV, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_054/0014660 s názvem „Nastavení podmínek a prostředí pro mezinárodní a mezisektorovou spolupráci.“
Vybrané projekty
Vedoucí oddělení
Ing. Jana Menšíková

+420 220 190 597
+420 728 449 211
INESAN
Sokolovská 351/25
186 00 Praha 8
Vystudovala hospodářsko-správní studia se zaměřením na oblast veřejné správy a ekonomie na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze.
Je vedoucí administrativní jednotky INESANu a jednatelkou organiazce. Zaměřuje se na projektové řízení interních i externích projektů, má na starosti oblast HR a PR, a současně se věnuje dlouhodobému koncepčnímu rozvoji organizace.
Výzkumná jednotka
Výzkumná jednotka se zaměřuje zejména na zajišťování výzkumných a analytických prací pro jednotlivá oddělení či pro konkrétní řešitele. Vytváří tedy nové a inovuje stávající výzkumné nástroje a postupy, věnuje se vizualizaci výsledků výzkumné činnosti organizace.
Zajišťuje terénní sběr dat v rámci primárních kvantitativních výzkumů, spravuje tazatelskou síť, zajišťuje CAWI šetření, provádí náročné a pokročilé analýzy dat. Jednotka se současně zaměřuje na provádění metodologického výzkumu.
Vybrané projekty
- Závěrečné hodnocení programu na podporu aplikovaného výzkumu ve společenských a humanitních vědách
- Veřejná konzultace ke zjednodušení administrativní náročnosti čerpání ESIF
- Nastavení sazeb jednotkových nákladů v režimu zjednodušeného vykazování v případě operací 1.1.1 Vzdělávací akce a 1.2.1 Informační akce, které jsou realizovány on-line formou pro 13. kolo a následná kola příjmů PRV – 2014–2020
- Evaluace projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět – EKOABECEDA – Umíme žít bez odpadů?
- Indikátory spokojenosti a vnímání korupce v ESIF za rok 2016
Vedoucí oddělení
Ing. Mgr. Jiří Remr, Ph.D., MBA

+420 220 190 597
+420 602 373 855
INESAN
Sokolovská 351/25
186 00 Praha 8
Absolvoval postgraduální studium na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Je členem České evaluační společnosti od roku 2010 a několika dalších profesních organizací, mj. Americké evaluační asociace a Evropské evaluační společnosti. Ve své odborné činnosti se specializuje na provádění a koordinaci evaluačních šetření, na realizaci meta-evaluací a na vývoj metodik a inovativních evaluačních a výzkumných postupů.